Svalové křeče Vás už nemusí omezovat v pohybu

Mnozí z nás toho pro zdraví dělají opravdu spoustu. Navštěvují saunu, provádí otužování, jí zdravě a sportují. Ano, sport je jednou z nejpřínosnějších činností, kterou pro své zdraví můžete vůbec udělat. Každému z Vás se ale asi občas stalo, že se objevily svalové křeče. Nepříjemnost s bolestivým dovětkem, jíž se ovšem můžete zbavit a předcházet jí.

  • Víte, jak vznikají svalové křeče?
  • Jaké jsou typy svalových křečí?
  • Jak se zachovat, když se objeví?
  • Znáte efektivní prevenci?
  • To všechno se teď dozvíte.

Svalové křeče a jejich vznik

Nejprve si pojďme říci něco o tom, proč křeče vlastně vznikají. Pokud jde o pohybové aktivity, může to být způsobeno například tím, že se před cvičením dostatečně neprotáhnete. Dále to může být nepřirozený pohyb, ale také celkový zdravotní stav. Z vnitřního hlediska má na svalové křeče vliv třeba dehydratace nebo nedostatečná výživa svalů.

Silné svalové křeče mohou být způsobeny různými věcmi. V neposlední řadě je mohou ovlivnit například léky.

Jan D., České Budějovice, fyzioterapeut.

Sportem ke zdraví a odlišným křečím

Pohyb je rozhodně zdravý, jen ten stah svalstva může být někdy dost nepříjemný. V tomto směru existují různé svalové křeče. Jsou to například ty primární neboli idiopatické, které se obvykle objevují při nesprávném zatížení svalu. Hodně se to týká sportovců a mladých jedinců.

Opakem toho jsou sekundární svalové křeče. Za nimi už stojí vícero příčin v podobě různých chorob dolních končetin, dehydratace, vyšší zátěže svalů, ale třeba i těhotenství. Jednou z častých příčin je také hypomagnezémie. Toto pojmenování mnohé prozrazuje. Jde o celkový nedostatek hořčíku v těle, což má negativní vliv právě na svalové křeče.

Křeče ve svalu můžete hodně často cítit v lýtku.

Svalové křeče v praxi

V okamžiku, kdy Vás křeče postihnou, je třeba zastavit danou činnost. V ideálním případě se protáhněte, promasírujte si daný sval a pokud můžete dostatečně se napijte nebo doplňte hořčík a jiné látky podle toho, jaké pohybové aktivitě se věnujete. Pokud se křeč zopakuje, přestaňte s danou činností a odložte ji na jindy.

Svalové křeče a tekutiny

Je bez debat, že tekutiny hrají v případě lidského zdraví, potažmo svalů velice důležitou roli. O tom se ostatně můžete přesvědčit v následující tabulce, která má jasně vypovídající charakter. Díky ní zjistíte, jak důležitá je voda pro tělo a že to může být právě její nedostatek starající se o nežádoucí svalové křeče.

PředmětHodnota
Svalová buňkaAž 70 % vody
Ztráta hmotnosti při sportu o 2,5 %To jsou 2 litry vody
Tím přijde pokles výkonuO 20 % až 30 %
Potřeba pití při sportuKaždých 15 až 20 minut
Několik číselných údajů týkající se sportovních aktivit.

Ideálně, když během sportovního výkonu doplňujete do těla pravidelně nejenom vodu, ale také ostatní látky, minerály a vitamíny. Právě proto řada pohybově aktivních jedinců dává přednost nejrůznějším sportovním a iontovým nápojům, s nimiž se výskyt svalové křeče celkem minimalizuje.

Co dalšího byste měli vědět?

Je pravdou, že spousta odborníků doporučuje pro absenci svalových křečí také redukovat tělesnou hmotnost. Rozhodně byste neměli trpět nadváhou, popřípadě je vhodné zaměřit se na nějakou dietu. V následujících otázkách a odpovědích se zaměříme na ostatní důležité informace týkající se tohoto tématu.

Jaké doplňky stravy eliminují svalové křeče?

Kromě hořčíku můžete vsadit na nejrůznější vitamíny. Velkou roli sehrává vitamín D. Dále je to hořčík, draslík, ale i vitamín B6. Dnes tyto látky můžete přijímat nejenom v potravinách, ale také ve formě speciálních doplňků stravy.

Co na křeče doporučují bylinkářky?

Mezi osvědčenými babskými radami se objevila například zmínka o lipovém květu. Velice často je zmiňován čaj připravovaný z hlohu obecného.

Jak se co nejlépe protáhnout?

Jestliže chcete eliminovat křeče v nohou, potom se před pohybovou aktivitou důkladně protáhněte. Například se chyťte prsty rukou za špičky u nohou. To můžete provádět v sedě na zemi nebo ve stoje v předklonu.

Co je to anaerobní činnost?

Při této činnosti je snižován přísun kyslíku, tím pádem jsou svaly připravovány na vyšší zátěž a výkon.

Jsou křeče životně nebezpečné?

Nikoliv, pouze způsobují krátkodobou a nepříjemnou bolest.