Játra jsou důležitým orgánem našeho těla

Figurína, na které je vidět, kde jsou játra člověka.

Člověka mohou potkat nejrůznější nemoci, které výrazným způsobem ovlivní jeho život. Může to být například nežádoucí onemocnění ledvin. Daleko větším rizikem se v tomto směru stává onemocnění jater, jehož následky mohou být hodně špatné. Nemocná játra můžou skončit dokonce i smrtí. Jestliže Vás zajímají příčiny a možnost léčby, začtěte se do dalších řádků.

  • Játra jsou hodně důležitým orgánem.
  • Vyznačují se skvělou regenerací.
  • Jsou schopny ovlivnit kompletní zdraví člověka.
  • Onemocnění jater má spoustu příčin.
  • Zajímavostí je jaterní dieta.

Nebezpečná onemocnění jater

Pokud podceníte onemocnění jater, projeví se to na celém organismu. V tomto směru hovoříme o jaterních nemocí, jakými jsou hepatitis, steatóza jater, cirhóza a další. To jsou závažná onemocnění jater, s nimiž není radno si zahrávat. Na počátku všeho můžete do jisté míry rozpoznat sami, zda játra fungují špatně, protože se u Vás začnou projevovat určité příznaky.

Jedním z hlavních příznaků onemocnění jater může být například žloutenka. Špatná játra rovná se žluté zabarvení kůže i očního bělma.

Pavel N., Praha, lékař.

Nemocná játra – nejčastější příznaky?

Mezi další příznaky onemocnění jater patří například celková únava člověka. Mohou se začít projevovat pocity malátnosti, ale také nepříjemného nadýmání. To se může postupem času změnit v nežádoucí a bolestivé křeče v místě, kde máte játra. Onemocnění jater má za následek i další faktor, kterým je tmavé zabarvení moči. I to může být jeden ze signálů, že játra nejsou v pořádku.

Když Vás postihne jakékoliv onemocnění jater, potom si buďte jisti, že se to projeví i v nechutenství. Jednoduše ztratíte chuť k jídlu, protože trávení je porušeno a už nefunguje tak, jak má. Nemocná játra se samozřejmě promítnou i do úbytku váhy. Vidět to můžete na lidech, kteří onemocnění jater prodělali. Během této nemoci zhubli.

I kvalita potravin ovlivňuje to, v jakém máte stavu svá játra.

Nemocná játra mohou prozradit ty nejmenší detaily

Onemocnění jater může být identifikovatelné prostřednictvím svědění pokožky. Toho si můžete všimnout v okamžiku, kdy vyjdete na slunce a začne Vás svědit kůže. Nemocná játra mimochodem přináší potlačení sexuálních potřeb, protože onemocnění jater výrazným způsobem rozbourává optimální fungování hormonů.

Nemoc si může vyžádat i lidský život

Pravdou samozřejmě zůstává, že podceněné onemocnění jater může vést k úmrtí člověka. Pakliže je pozdě identifikováno a nedostane se Vám dostatečné léčby, popřípadě ji nedodržujete v plném rozsahu, hrozí ohrožení zdraví člověka. V níže uvedené tabulce se můžete podívat na to, jaká byla mortalita onemocnění jater v letech 2010 až 2014 v jednotlivých okresech, respektive které si držely toto neblahé prvenství.

PořadíOkres
1.Vsetín
2.Karviná
3.Ostrava
4.Bruntál
5.Nový Jičín
6.Jeseník
7.Frýdek-Místek
8.Opava
Víte, jaká je mortalita spojená s onemocněním jater?

Tato tabulka by se měla stát výstrahou každému, koho potká onemocnění jater, které se mimo jiné projevuje i krví ve stolici. Nebezpečné onemocnění jater je třeba brát vážně a člověk by měl udělat vše proto, aby se uzdravil.

Nemocná játra a jaterní dieta

Jestliže chcete játra udržovat v naprosté kondici a máte potřebu se vyhnout jakémukoliv onemocnění jater, potom můžete držet jaterní dietu. V rámci ní budete jednoduše konzumovat doporučené potraviny, a naopak se budete vyhýbat těm nežádoucím. O tom se více dozvíte v následujících otázkách a odpovědích.

Jaké potraviny jsou doporučené u jaterní diety?

Mezi ty vhodné patří nízkotučné mléčné výrobky, libové maso, ovoce, zelenina a zdravé rostlinné tuky.

Co naopak není vhodné v rámci jaterní diety?

Vyvarovat byste se měli zvýšené míře alkoholu, soli, koření, instantním jídlům a tukům.

V čem je přínosná jaterní dieta?

Tato dieta Vás naučí jíst zdravě, můžete díky ní shodit přebytečná kila a zároveň minimalizujete onemocnění jater.

Co jsou to pavoučkové névy?

Další z příznaků onemocnění jater. Jde o malé viditelné žilky v horní části hrudníku a v obličeji.

Může být onemocnění jater genetického rázu?

Ano, tím nejčastějším genetickým onemocněním je hemochromatóza.