Unikátní český vynález Hemagel se začne vyvážet do světa

Praha, 9. listopadu 2011 - Kanadská farmaceutická společnost Apotex a výrobce českého patentovaného přípravku Hemagel společnost WAKE na dnešní tiskové konferenci zahájily spolupráci v oblasti distribuce tohoto zdravotnického prostředku. Hemagel vznikl na základě vědeckého odkazu Otty Wichterleho na půdě Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR. Ten je i držitelem patentu k vynálezu ve státech Evropské unie, USA, Japonsku a Kanadě. Obě společnosti od spolupráce očekávají zlepšení procesu hojení ran ve světě.

Spolupráce se společností WAKE je jedním z konkrétních kroků v dlouhodobé strategii společnosti APOTEX posilovat portfolio nabízených výrobků a pomáhat zlepšovat kvalitní a dostupnou zdravotní péči pro občany v České republice a v zahraničí. „Hemagel je inovativním směrem v oblasti hojení ran, který výrazně zlepšuje kvalitu léčby. Proto jsme se rozhodli podpořit český vynález a posílit jeho vývoz do zemí, kde Apotex působí," uvedla MUDr. Martina Antenová, ředitelka společnosti APOTEX.

„Výjimečnost Hemagelu je dána jeho schopností vázat reaktivní kyslíkové radikály a současně zajistit mokré hojení rány, což umožňuje zcela revoluční způsob léčby chronických i akutních poranění a zkracuje dobu hojení,“ uvedl RNDr. František Rypáček, CSc., ředitel Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR. Unikátní vlastnost Hemagelu spočívá také v tom, že na sebe kromě volných kyslíkových radikálů, které vznikají v místě poranění, váže také sekrety z rány. Zabraňuje tak vysušování, které způsobuje vznik klasických strupů a později jizev.

„Hemagel je možné použít prakticky na všechny druhy ran a poranění kůže od odřenin a řezných ran, přes popáleniny až po velmi těžko hojitelné bércové vředy a proleženiny. Jeho hojivé účinky jsou často využívány také při oparech,“ uvedl Mgr. Miroslav Vlk, jednatel společnosti WAKE, která je od roku 2008 jediným výrobcem Hemagelu.

•••

Profil společnosti Apotex:

Společnost APOTEX (ČR), spol. s r. o. byla založena v roce 1992 a je součástí Apotex International Group. V České republice se orientuje zejména na oblast všeobecné medicíny (praktičtí lékaři) a dále na oblast kardiologie, revmatologie, psychiatrie, neurologie a urologie. V roce 2008 uvedla na trh také řadu prémiových doplňků stravy. Prosazuje vysoké standardy kvality. Na českém farmaceutickém generickém trhu se pohybuje na sedmé pozici (zdroj IMS).

Apotex Inc., největší kanadská farmaceutická společnost s globální působností, byla založena v roce 1974. Soustřeďuje se na výzkum, vývoj a výrobu vysoce kvalitních a cenově dostupných léčiv a doplňků stravy.

Profil společnosti Wake:

Společnost Wake s. r. o. se výrobě léků, zdravotnických prostředků a kosmetických doplňků věnuje již více než deset let. Wake spolupracuje s mnoha významnými partnery ze světa farmaceutické výroby. Veškeré technologické postupy při výrobě jsou v souladu s předpisy systému řízení jakosti a s předpisy o ochraně životního prostředí. Společnost Wake s. r. o. je nositelem certifikátu systému managementu jakosti pro zdravotnické prostředky (ČSN EN ISO 13485:2003), certifikátu environmentálního managementu (ČSN EN ISO 14001:2005) a certifikátu SVP m. v. Hemagel je první originální přípravek, který společnost Wake vyrábí.

Profil Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd České republiky:

Ústav makromolekulární chemie AV ČR byl založen v roce 1959 jako součást Akademie věd a jeho prvním ředitelem byl profesor Otto Wichterle. Ten je po celém světě znám jako vynálezce měkkých kontaktních a intraokulárních čoček. V posledních letech se ÚMCH zaměřuje na tři hlavní oblasti: výzkum biomakromolekulárních systémů a polymerů pro medicínu, zkoumání dynamiky a samoorganizace molekulárních a nadmolekulárních polymerních útvarů a na problematiku přípravy, charakterizace a využití nových polymerů a materiálů s řízenou strukturou a vlastnostmi.

Kontakty pro média:

Denisa Salátková, tisková mluvčí Apotex ČR

GSM: 731 675 924
salatkovad@apotex.cz

www.apotex.cz